КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "НІЖИНСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА МІСЬКА ЛІКАРНЯ ІМЕНІ МИКОЛИ ГАЛИЦЬКОГО" НІЖИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПРО НАС

1 травня 1885 року комітет громадського піклування передав Ніжинському земству малесенький медичний заклад. З цієї зернини та почала розвиватися наша міська лікарня. У 1894 році на землях садиби Роговських Ніжинське земство збудувало лікарню, де вона знаходиться й нині.

Великий внесок у розвиток медицини у 1868-1877 рр. зробив земський лікар, історик медицини Савелій Григорович Ковнер (1837-1896), який розгорнув велику роботу з медичного обслуговування жителів міста та всієї Ніжинщини.

На той час бракувало медикаментів і С. Ковнер домігся їх постійного постачання з Києва. Досвідчений лікар організував навчання сільського медичного персоналу. Він наполіг на тому щоб до Ніжинського повіту були запрошені на роботу акушерки Павліва та Шредер – випускниці Київського університету. Гідним наступником С.Ковнера став Микола Петрович Галицький (1853-1928).

Народився Микола Петрович Галицький в селі Іванівка Полтавської губернії. Після закінчення в 1878 році Київського університету він став земським лікарем в с. Березне на Чернігівщині, а в 1883 році переїжджає в м. Ніжин як лікар земської лікарні. Чернігівський губернатор, з нагоди переїзду М. Галицького в м. Ніжин, висловив йому подяку. Галузь охорони здоров'я в ті часи була в занепаді. Збираючи по копійці, забуваючи про відпочинок, М. Галицький став повільно підіймати земську лікарню до тогочасного сучасного рівня.

Живучи на території лікарні, М. Галицький був з хворими майже цілодобово. В такому важкому режимі головний лікар працював майже сорок років без вихідних і відпусток. Він був хірургом і слава про його операції рознеслася по всій Україні.

В 1872 році М. Галицькому надано спадкове дворянство, а в 1902 та 1904 роках він нагороджений орденами «Святої Анни III ступеню» і «Станіслава II ступеню».

В грудні 1908 року, коли громадськість м. Ніжина відзначала 25 річницю його лікарської діяльності, М. Галицькому надали звання «Почесного громадянина м. Ніжина».

У важкі роки революції та громадянської війни разом зі своїми колегами він працював в умовах голоду, холоду, відсутності медикаментів. У страшну епідемію тифу в 1919-1920 років загинула половина медперсоналу. Такий важкий ритм роботи М. Галицький витримував вже з хворим серцем. Помер М. Галицький в м. Сухумі 17 березня 1928 року.

Наше місто може пишатися й тим фактом, що в ньому з 1907 по 1926 рр. працювала лікар Марія Кашпровська, - одна з перших жінок-лікарів України, перша на Чернігівщині. У доктора Кашпровської лікувалися М.Заньковецька, Лікера Полусмакова (наречена Т.Г.Шевченка), родичі М.Вовчок, дослідника Азії Грум-Гримайло, тощо.

У 1920 році Ніжинську земську лікарню було перетворено на державну. В різні часи Ніжинську міську лікарню очолювали головні лікарі : Галицький Микола Петрович (1887-1925), Туровець Петро Опанасович (1945-1946), Бабинець Віктор Іванович (1946), Степаненко Петро Якович (1947-1952), Шумейко Кузьма Гордійович (1952-1955), Сова Віталій Тимофійович (1956-1965), Четверик Василь Григорович (1966-1970), Галак Андрій Якович (1971-1972), Водоп’янов Михайло Федорович (1972-1975). Наступний етап розвитку НЦМЛ прийшовся на останню чверть XX століття, коли головним лікарем у 1975 році 25 серпня було призначено В.І.Левковського. Вправний хірург, як і його попередник М.П.Галицький, всю свою неабияку творчу енергію спрямував на вдосконалення справи охорони здоров’я ніжинців і розбудову лікарні.

Створено відділення для інвалідів Великої вітчизняної війни, палати якого оснащені всім необхідним. На базі лікарні відкрито відділення гемодіалізу У Ніжині у єдиних, крім Чернігова, є момограф. У міській лікарні робляться лапароскопічні операції на жовчовивідних шляхах. У нашій лікарні відкрито комп’ютерний томограф.

Ніжинська центральна міська лікарня протягом багатьох років визначається як один із кращих лікувальних закладів не тільки області, але й України. У 2010 році Лауреат загальнонаціонального проєкту флагмани сучасної медицини ЛКПЗ Ніжинська центральна міська лікарня ім. М.П.Галицького нагороджена Дипломом за вагомий внесок у розвиток іміджу охорони здоров’я України. 10 травня 2012 року міська лікарня отримала акредитаційний сертифікат на вищу категорію. З 29 липня 2019 року КЛПЗ "Ніжинська центральна міська лікарня імені Миколи Галицького" реорганізовано в Комунальне некомерційне підприємство "Ніжинська центральна міська лікарня імені Миколи Галицького" Ніжинської міської ради Чернігівської області.